The Rio Cinema’dan Eurovision’a İsrail ambargosu

Eurovision Şarkı Yarışması’nın finalinin yıllardır gösterildiği, İngiltere’nin başkenti Londra’daki The Rio Cinema isimli sinema, bu yıl İsrail’in yer almasından dolayı final gösteriminin iptal edildiğini açıkladı. Eurovision’un organizatörü Avrupa Yayın Birliği (EBU) The Rio Cinema’nın iptal kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, The Rio Cinema’nın X (eski adıyla Twitter) hesabından yapılan paylaşımda, “Organizatörlerle yapılan değerlendirme sonrası Eurovision Şarkı Yarışması’nın büyük final gösterimini, İsrail yarışmada olduğu için gerçekleştirmeme kararı aldık” ifadelerine yer verildi. Yarışmanın insanları bir araya getirme gücü olduğu, eşitlik, evrensellik ve kapsayıcılık gibi temel değerleri desteklediği belirtilen açıklamada, “Sınır Tanımayan Doktorlar ve Filistin İçin Tıbbi Yardım gibi desteklediğimiz örgütler için bağış etkinlikleri düzenlemeye devam edeceğiz” değerlendirmesi yapıldı.

EBU’dan yanıt: Hükümetler arası bir yarışma değil

Eurovision’un organizatörü EBU Genel Müdürü Noel Curran, ABD merkezli Variety dergisine The Rio Cinema’nın kararını değerlendirdi. Curran, Eurovision’un siyasi olmayan bir şarkı yarışması olduğunu belirterek, “Orta Doğu’daki mevcut çatışmaya ilişkin endişeler ve derinden duyulan düşünceleri anlıyoruz. Bu korkunç savaşa yakalanmış herkesin derin acısından etkilenmememiz imkansız. Ancak, bu, hükümetler arasında bir yarışma değil. Birçok ismin, 2022’de Ukrayna’nın işgalinin ardından Rus yayıncıyı çıkardığımız gibi İsrail’i de bu yılki yarışmadan çıkarma çağrısında bulunduğunun farkındayız” dedi.

“Savaşlar ve çatışmalar arasında kıyaslama yapmak çok karmaşıktır, zordur ve siyasi olmayan bizim gibi organizasyonların işi değildir” ifadelerini kullanan Curran, Eurovision’un siyasi olmayan bir etkinlik olarak kalması için çabalarının süreceğini kaydetti.

Bu yıl İsveç’in Malmö kentinde yapılacak yarışmadan İsrail’in çıkarılması için 400 ünlü isim ve sektör temsilcisi EBU’ya mektup yazmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x